داستان موفقیت و تاریخچه برند google

بدون شک در این دنیا کسی نیست که از سرویس های گوگل حتی برای یک بار استفاده نکرده باشد اما تعداد افراد کمی در مورد داستان و تاریخچه این برند اطلاعاتی دارند. قطعا هر برندی نقطه شروعی داشته و در طول مسیر شکست هایی را تجربه کرده است. خواندن داستان موفقیت و تاریخچه برند google بسیار جالب است و شما را با حقایق زیادی در این باره روبرو می کند. اگر شما هم دوست دارید که داستان جذاب برند گوگل را بخوانید، پس ادامه مطلب را از دست ندهید و با ما همراه باشید.

داستان موفقیت و تاریخچه برند google: ایجاد برند

داستان ایجاد برند گوگل مربوط به دهه ۹۰ میلادی است. دو دانشجو به نام های لری پیج و سرگی برین که دوست و هم دانشگاهی در دانشگاه استنفورد بودند، کار خود را بر روی یک پروژه تحقیقاتی آغاز کردند.‌ برین در زمینه ریاضی استعداد بالایی داشت و پیج یک نخبه در زمینه اینترنت بود.‌ فعالیت این دو منجر به ساخت الگوریتمی تحت عنوان Page Rank شد که ایده اولیه آن توسط لری پیج ارائه شده بود. پس از ایجاد این الگوریتم، ایده موتور جست و جوی گوگل در روند کار قرار گرفت و در سال ۱۹۹۶ از این موتور جست و جو در شبکه خصوصی دانشگاه استنفورد استفاده شد تا نتایج آن مشخص شود.

داستان موفقیت و تاریخچه برند google به آنجایی رسید که این دو مهندس برای موتور جست و‌جوی ایجاد شده، نام googol را انتخاب کردند. این نام برگرفته از یک اصطلاح ریاضی به معنای ۱۰ به توان ۱۰۰ و یا ۱ با ۱۰۰ صفر است. دلیل انتخاب این نام سازماندهی اطلاعات جهانی به شکل قابل دسترس برای همه افراد است. پس از مدت زمانی نام گوگول به گوگل تغییر یافت و دامنه سایت google.com در سال ۱۹۹۷ به طور رسمی ثبت شد. در پایان سال ۱۹۹۸ حدود ۶۸ میلیون صفحه در موتور جست و‌جوی گوگل، ایندکس شد و این برای یک موتور جست و جو در نسخه آزمایشی، آمار فوق العاده ای بود. این آمار باعث پیشی گرفتن گوگل از Hotbot و Excite.com شد و توجه همگان به سوی آن جذب شد.

داستان موفقیت و تاریخچه برند google: جذب سرمایه گذار گوگل

تاسیس گوگل یک اتفاق شگفت آور برای تمامی دنیا بود و نظر سرمایه گذاران بسیاری را جلب نمود. اولین سرمایه گذار گوگل، اندی بتولشیم بود که مبلغ ۱۰۰ هزار دلار را به پیج و برین داد تا دفتر رسمی گوگل را تاسیس کنند. این دو مهندس، کسب و کار خود را در ۴ سپتامبر ۱۹۹۸  به صورت رسمی آغاز نمودند. پس از آن سرمایه گذارانی مانند جف بزوس، دیوید چریتون و رام شریرام نیز با مبلغ های متفاوتی در گوگل سرمایه گذاری کردند.  در سال ۱۹۹۹ پیج و برین تصمیم به واگذاری این موتور جست و جو به Excite را گرفتند اما به دلیل عدم توافق با مدیر عامل این شرکت، واگذاری انجام نشد.

داستان موفقیت و تاریخچه برند google: دفتر کار گوگل

در ضمن داستان موفقیت و تاریخچه برند google باید به این موضوع اشاره کنیم که این کمپانی اولین دفتر خود را در گاراژ یکی از دوستان پیج در کالیفرنیا، احداث نمود. دفتر این شرکت در سال ۱۹۹۹ به خیابان ۱۶۵ دانشگاه منتقل شد و تعداد کارمندان آن افزایش پیدا کرد. به مرور زمان با توجه به حجم فعالیت گوگل، تعداد کارمندان آن بیشتر شد و فعالیت شرکت در مکان های مختلفی انجام شد تا به محل کنونی رسید.

داستان موفقیت و تاریخچه برند google: طراحی لوگو

هر کسب و کاری باید با گرفتن مشاوره از متخصصان کسب و کار، لوگو مشخصی برای خود داشته باشد. اولین لوگو گوگل توسط برین از طریق GIMP طراحی شد و در سال های بعدی طراحی این لوگو به وسیله روت کدار صورت گرفت. لوگوی جدید گوگل در سال ۲۰۱۵ رونمایی شد و اصلاحات آن هر از چندگاهی در doodles انجام می شود.

این اصلاحات به این صورت است که در مناسبت های مختلف و رویدادهای جهانی، لوگو گوگل سالگرد آن را جشن می گیرد.  داستان موفقیت و تاریخچه برند google شکست هایی را در دل خود دارد که در ادامه به آن می پردازیم پس بخش بعدی این مطلب را از دست ندهید.

داستان موفقیت و تاریخچه برند google: شکست های گوگل

هر کسب و کار موفقی، شکست هایی نیز در درون خود دارد. با مشاوره کسب و کار و مشورت با افراد متخصص می توان شکست ها را به حداقل ممکن رساند. شاید باور این موضوع برای شما هم سخت باشد که پروژه های مختلفی در گوگل، شکست خورده اند اما این یک واقعیت است. پروژه های شکست خورده گوگل به صورت زیر است:

۱- پروژه عینک گوگل

۲- پروژه گوگل ویدئو پلیر

۳- پروژه گوگل لایولی

۴- پروژه گوگل ویو

۵- پروژه گوگل انسر

۶- پروژه گوگل نوت بوک

۷- پروژه گوگل باز

۸- پروژه گوگل کاتالوگ

۹- پروژه دوج بال

داستان موفقیت و تاریخچه برند google: خدمات، نرم افزار و سخت افزار گوگل

در داستان موفقیت و تاریخچه برند google ، خدمات آن بیشتر از همه جلب توجه می کند. قطعا شما هم روزانه از این خدمات برای انجام کسب و کار خود بهره می برید. جیمیل، گوگل کلندر، گوگل مپ، گوگل درایو، گوگل داکس، گوگل ترنسلیت، گوگل فوتوز و گوگل پلاس از جمله خدمات این موتور جست و جو هستند.

نرم افزارهای گوگل بسیار زیاد هستند و معروف ترین آنها سیستم عامل اندروید و گوگل کروم است. گوگل فعالیت های خود را در زمینه سخت افزار نیز گسترش داده است. گوشی های موبایل Nexus One و محصولات Pixel و Chromebook از جمله سخت افزارهای محبوب و معروف گوگل در این عرصه می باشند.

جمع بندی

گوگل مسیر پر فراز و فرودی را طی کرده است تا به وضعیت کنونی خود برسد. اکنون گوگل یکی از ارزشمندترین شرکت های آمریکایی است که میلیون ها کاربر از سراسر دنیا دارد. داستان موفقیت و تاریخچه google می تواند الگوی بسیاری از کسب و کارها باشد تا در آینده بتوانند موقعیت خود را به بالاترین سطح ممکن برسانند. شکست های گوگل هر کدام باعث پیشرفت های بیشتر این کمپانی شده است زیرا در دل هر شکست، درس ها و الگوهایی برای پیشرفت قرار دارد.

درباره گوگل

داستان موفقیت و تاریخچه برند google بدون شک در این دنیا کسی نیست که از سرویس های گوگل حتی برای یک بار استفاده نکرده باشد اما تعداد افراد کمی در مورد داستان و تاریخچه این برند اطلاعاتی دارند. قطعا هر برندی نقطه شروعی داشته و در طول مسیر شکست هایی را تجربه کرده است. خواندن